Fotowoltaika dla osób prywatnych

Często mijając osiedla domków jednorodzinnych czy szeregowych, widzimy na dachach panele będące częścią instalacji fotowoltaicznej. Można się wówczas pokusić o pytanie, czy mieszkańcom opłacało się wydać niemałe pieniądze na instalację zamiast korzystać z podpięcia do sieci energetycznej?

 

Oczywiście, założenie całego systemu, który pozwoli na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych wiąże się z nie lada kosztem. Jednak, jak pokazują badania, pieniądze wydane podczas instalacji zwracają się po 7-10 latach. Możliwe jest również skorzystanie z wielu projektów zajmujących się dotacjami na zakładanie systemów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki nim, koszt instalacji jest niższy, a wydane pieniądze zwracają się jeszcze szybciej.

 

Fotowoltaika dla domów jednorodzinnych – koszty

 

Jeśli chodzi o pieniądze, jakie należy zainwestować w założenie systemu fotowoltaicznego, uprzedzamy – średnio koszt wynosi co najmniej 20 000 zł, ale może on sięgać aż 50 0000 zł. Od czego zależy cena? Głównie od powierzchni, jaką ma dany dom jednorodzinny oraz od średniego rocznego zużycia prądu. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to pieniądze wydane w przysłowiowe ‘błoto’ – jest to inwestycja. Być może rachunki za energię elektryczną wydają nam się niewielkie w skali miesiąca – warto jednak rozszerzyć perspektywę, i przeliczyć, ile płacimy za energię elektryczną w skali 10 lat. Są to ogromne sumy, liczone w dziesiątkach tysięcy. Kiedy już zwróci się nam koszt instalacji, produkujemy energię na własne potrzeby – niejako za darmo.

 

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej

 

Warto pamiętać o możliwościach, jakie dają wszelkiego rodzaju projekty propagujące korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Dzięki dotacjom, możliwe jest częściowe obniżenie kosztów instalacji systemu, jeśli chodzi o domki jednorodzinne. Można także odliczyć część pieniędzy wydanych na system od podatku.

 

Warto więc wybrać instalację fotowoltaiczną dla swojego domu jednorodzinnego – mimo, że koszt może wydawać się duży, warto zainwestować pieniądze i czerpać korzyści przez kilkadziesiąt lat!

CO DALEJ?

KONTAKT POWRÓT