Kotły na paliwa stałe, są często wybierane z powodu taniej eksploatacji. Producenci kotłów c.o. określają, jakie paliwo jest podstawowe dla danego kotła. Używające tego opału będziemy mogli wykorzystać w pełni moc danego urządzenia.
W kotłach spalania górnego żar oraz spaliny rozprzestrzeniają się ku górze, ponieważ komora spalania jest komorą załadunkową, a ciepło, które potrzebne jest do spalania, dostarczane jest od dołu. Dzięki temu paliwo szybko zaczyna się żarzyć, a kotły w krótkim czasie osiągają maksymalną moc. Należy pamiętać, że do tego typu kotłów będziemy musieli regularnie dosypywać węgla, by podtrzymać temperaturę oraz czyścić z popiołu. W tego typu piecach trudno jest nadzorować ilość wytwarzanego ciepła, co wpływa na ich efektywność. Są to jednak jedna z tańszych kotłów.
Są one mniej popularne od kotłów ze spalaniem górnym, głównie ze względu na wyższą cenę. Spalanie odbywa się w wydzielonej komorze spalania albo w komorze zsypowej, która znajduje się w dolnej lub tylnej części komory zsypowej. Kotły tego typu zużywają mniej paliwa, ponieważ pali się tylko niewielka część paliwa, która znajduje się w dolnej części komory zasypowej. Dodatkowo istnieje możliwość dopalenia spalin. Kotły ze spalaniem dolnym nie wymagają też tak częstego dosypywania paliwa. Czystość oraz efektywność działania osiągana w kotłach dolnego spalania zbliża ją do pieców c.o. z podajnikiem.
Są to głównie kotły retortowe, w których ruszt jest zastąpiony specjalnym palnikiem. Paliwo w zasobniku uzupełnia się co kilka lub kilkanaście dni. Posiadają one wbudowane sterowniki elektroniczne, które na podstawie danych z czujników, regulują pracę podajnika paliwa. Dzięki temu płynnie zmienia się moc pracy kotła, która zostaje dopasowana do zmian w zapotrzebowaniu na ciepło. Ceny kotłów do spalania groszku węglowego są nieco mniejsze od cen kotłów na pellet.
Producent kotłów MCE oferuje sprawne, niezawodne, bezawaryjne, bezpieczne w użytkowaniu kotły oparte na wieloletnim
doświadczeniu w branży.