Jak wybrać panele fotowoltaiczne dla domu❓ Sprawdź 👉 MCE

Panele fotowoltaiczne

Promienie słoneczne mogą być wykorzystywane jako odnawialne źródło energii – dzięki nim możliwe jest uzyskanie prądu lub ciepła.

Sprawiają one, że wytwarzanie energii cieplnej lub elektrycznej odbywa się ciągle i samoistnie, bez dodatkowych kosztów. Odpowiednio zainstalowany system może służyć przez wiele lat – nawet po 25-30 latach panele fotowoltaiczne nadal zachowują około 80% wydajności, którą miały w pierwszym dniu działania. Są one również jednym z najbardziej popularnych sposobów wykorzystywania energii płynącej z natury do wytwarzania prądu – spotykamy je w wielu miastach na dachach domów, firm i fabryk oraz w gospodarstwach rolniczych.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele dzielą się na dwa główne typy – monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Czym różnią się te dwa warianty?

Moduły monokrystaliczne charakteryzują się najwyższą sprawnością na rynku. Okres ich pełnej wydajności to minimum 30 lat! Ogniwa wykonane są z jednego rodzaju kryształu, który, odpowiednio ukierunkowany, zapewnia wysoką jakość wykonywanej pracy. Niestety wszystkie te aspekty sprawiają, że jest to dość drogi produkt.

Moduły polikrystaliczne (oraz multikrystaliczne) to rozwiązanie tańsze i odrobinę mniej wydajne. Nie trzeba jednak martwić się o ich wydajność – są one bardzo skuteczne i znajdują się one na większości dachów. Te bardzo popularne płytki wykonane są z krzemu, który po przelaniu w odpowiednie formy zastyga w odpowiednim ukierunkowaniu – możliwe jest wówczas przewodzenie energii.

System on grid czy off grid?

System fotowoltaiczny znajdujący się na dachu może mieć dwa rodzaje – on grid oraz off grid. Instalacja on grid jest podłączona do sieci energetycznej, natomiast ta druga działa samodzielnie. Na czym polega to podłączenie?

Wybór ten to nic innego jak decyzja o częściowym lub całkowitym uniezależnieniu od sieci energetycznej. Od niego zależy również, czy będzie możliwe przesyłanie niewykorzystanej energii do sieci oraz odbieranie 80% jej ilości w momencie, w którym jej potrzebujemy.

Wybieram podłączenie!

Instalacja on grid umożliwia ‘przechowanie’ wyprodukowanego prądu przez sieć energetyczną. W sytuacji, w której panele fotowoltaiczne produkują więcej energii niż potrzebne jest na zasilenie całego budynku, możliwe jest przesłanie nadwyżki do sieci. Prawie całość, bo aż 80% tego prądu można odebrać za darmo innych w miesiącach. Są jednak również minusy tego rozwiązania – mianowicie, w sytuacji, w której sieć będzie miała awarię, system paneli na naszym dachu również przestanie działać.

Chcę niezależności!

System off grid, jak można się domyślić, działa na odwrót. Nie ma on żadnego połączenia z siecią zewnętrzną, jednak nadwyżki nadal mogą być przechowywane w należącym do instalacji akumulatorze. Taki system fotowoltaiczny to rozwiązanie znacznie droższe, ponieważ musi być dostosowane do zapotrzebowania danego budynku. Polecane jest jednak w sytuacjach, w których podłączenie do sieci zewnętrznej jest niepewne bądź też niemożliwe – wówczas powstała mikroelektrownia na dachu będzie mogła działać niezależnie od czynników zewnętrznych.

Montaż paneli fotowoltaicznych dachu

Kiedy już zdecydujemy się na panele słoneczne, konieczne jest odpowiednie ich zamontowanie na dachu, co wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Podstawą jest kierunek zakładania modułów fotowoltaicznych – na półkuli północnej powinny być one skierowane na południe, jednocześnie biorąc pod uwagę wszelkie przeszkody (takie jak budynki lub wysokie drzewa), które mogą zasłaniać dostęp światła do instalacji.

Na płaskim dachu moduły fotowoltaiczne najczęściej ustawiane są w sposób pionowy – obok siebie – lub poziomo – znajdują się wówczas jeden nad drugim. Sposób ustawienia zależy oczywiście od kierunku, jak i różnego rodzaju przeszkód powodujących cień. Panele fotowoltaiczne dla domu o dachu dwuspadowym oraz wielospadowym wymagają zastosowania uchwytów, dobieranych w zależności od pokrycia.

Możliwe jest również zainstalowanie modułów na gruncie, korzystając ze specjalnych konstrukcji, oraz w miejscach mniej spotykanych i niestandardowych, takich jak zadaszenia lub ściany budynków. Niezależnie od tego, czy zamontujemy je na dachu czy na ziemi – panele fotowoltaiczne to idealne rozwiązanie dla Twojego domu!

CO DALEJ?

KONTAKT POWRÓT