Jak działa instalacja fotowoltaiczna❓ Wyjaśniamy w MCE

Co to jest fotowoltaika i jak działa

Jest coraz bardziej popularna, dzięki niej możliwe jest dbanie o środowisko a także umożliwia znaczne obniżenie rachunków za prąd – fotowoltaika ma same zalety!

 

Są to instalacje, które pozwalają na zmianę energii pochodzącej z promieni słonecznych w prąd, który może być wykorzystany do zasilenia wszystkich urządzeń w całym domu. Wiadomo, że systemy przetwarzające energię pochodzącą ze Słońca w jakiś sposób zmieniają ją w energię elektryczną, ale czy wszyscy znamy dokładne ich działanie?

 

Jak działa fotowoltaika?

Ważne jest, aby w pierwszej kolejności zaznaczyć różnicę między oferowanymi przez nas panelami fotowoltaicznymi, a kolektorami słonecznymi – nasze wytwarzają prąd, natomiast kolektory tworzą energię grzewczą, która może być wykorzystana do ocieplenia domu lub wody. Moduły umieszczane na dachach bądź ziemi zazwyczaj wyglądają bardzo podobnie, ale różnią się funkcjami.

 

Jednym z najważniejszych elementów systemu fotowoltaicznego jest falownik, zwany także inwerterem. Umożliwia on zmianę prądu stałego, wytwarzanego przez odbicie fotonów (zawartych w promieniowaniu słonecznym) od specjalnej powłoki znajdującej się w module, na prąd zmienny, który ‘płynie’ w gniazdkach. Bez współpracy inwertera oraz paneli nie mielibyśmy żadnej energii!

 

Działanie falownika oraz licznika dwukierunkowego

 

Inwerter nie tylko zmienia energię w prąd zmienny, abyśmy mogli z niego korzystać. Monitoruje on także działanie naszej domowej elektrowni oraz w razie jakiejkolwiek usterki, wyłącza cały system. Natomiast licznik dwukierunkowy, znajdujący się tuz obok falownika, sprawdza ilość pobranej oraz wytworzonej energii. Jeśli nasza instalacja fotowoltaiczna wytwarza więcej prądu niż jest nam potrzebne, możliwe jest ‘odesłanie’ jej do sieci energetycznej. Nie oznacza jednak oddawania jej za darmo – w przypadku, kiedy w jakimś miesiącu nasze zużycie przekroczy wyprodukowany przez panele prąd, możliwe jest ‘odebranie’ 80% przekazanej wcześniej energii. Działanie to można porównać do oddawania pod zastaw – 20% naszego prądu to opłata za przechowanie, ale 80% nadal należy do nas.

 

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

 

Oczywiście, że tak! Mimo, że wstępny koszt założenia instalacji może być spory, należy pamiętać, że system ma na celu pozyskiwanie energii ze Słońca. Raz założone panele działają całymi latami! Dzięki temu, że nie jest konieczne opłacanie comiesięcznych rachunków, inwestycja zwraca się zazwyczaj po kilku latach. Posiadanie własnej mikroelektrowni sprawia również, że nie jesteśmy zależni od dostawcy, który może podwyższyć ceny za prąd. Atrakcyjne projekty, które propagują korzystanie z odnawialnych źródeł energii, oferują również dotacje, o które może się starać każdy, kto postanawia produkować własny prąd.

 

Wiele osób martwi się, że wraz z założeniem systemu fotowoltaicznego, konieczna będzie wymiana instalacji elektrycznej w budynku. Nic bardziej mylnego! System działa poprzez użycie tej samej instalacji. Zmienia się tylko dostawca prądu – nie jest już to firma zewnętrzna, a nasza własna mikroelektrownia.

 

Wybierz ekologiczne i odnawialne źródło energii!

CO DALEJ?

KONTAKT POWRÓT