MCE
Technika Grzewcza i Sanitarna

Kotły na różnego rodzaju paliwa - uniwersalne

Istnieje możliwość innego podejścia do sprawy wyboru paliw. Wystarczy przygotować piec na wszystko, czyli uniwersalny kocioł na różnego rodzaju paliwo. Kotły wielopaliwowe, zwykle o konstrukcji stalowej lub żeliwnej, mogą być opalane różnymi paliwami. Wszystko zależy od przygotowanego osprzętu.

W korpusie, gdzie znajduje się wymiennik ciepła, układ odprowadzania spalin i armatura hydrauliczna oraz palenisko, można zainstalować dodatkowy moduł: palnik olejowy z niezbędną aparaturą regulacyjno-zabezpieczającą. Warto jednak nadmienić, ze każdorazowe przerabianie pieca na inny rodzaj paliwa wymaga dużo wysiłku i skomplikowanych zabiegów. Zwolennicy przerabiania kotłów robią to zazwyczaj nie częściej niż kilka razy w sezonie grzewczym.

W praktyce kocioł uniwersalny wielopaliwowy wykorzystywane jest głównie do spalania paliwa stałego i przestawiania na np. olej opałowy w sytuacjach awaryjnych. Takie rozwiązanie popularne jest również w sytuacjach, gdy chcemy uniknąć konieczności często uzupełniania paliwa – np. podczas dłuższej nieobecności domowników.

Powrót →

Masz pytanie? Napisz do nas