MCE
Technika Grzewcza i Sanitarna

Przydatne porady

Masz pytanie? Napisz do nas

Jak działa pompa ciepła?

Pompa jest zbiornikiem pompującym ciecz na zasadzie przepompowywania wody ze zbiornika położonego niżej do zbiornika znajdującego się wyżej. Do pracy pompa potrzebuje energii zewnętrznej. Efekt pracy pompy jest korzystny, ponieważ pompa potrafi wyprodukować znacznie więcej energii cieplnej, niż pobiera jej z otoczenia. W rzeczywistości zadaniem pompy nie jest produkowanie ciepła, lecz przepompowywanie ciepła z otoczenia do obiegu domu.

Czytaj

Rodzaje grzejników

Gdy decydujemy się na instalację centralnego ogrzewania należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Bardzo ważną kwestią jest odpowiedni dobór grzejników – dobrze wybrany grzejnik to z jednej strony większa efektywność grzania, a z drugiej optymalizacja rachunków związanych z ogrzewaniem.

Czytaj

Czym jest pompa do centralnego ogrzewania?

Pompa do centralnego ogrzewania jest jednym z najbardziej istotnych elementów systemu grzewczego. W układzie grzewczym woda krąży między kotłem a grzejnikami dzięki różnicy ciśnienia wytworzonej właśnie przez pompę. Pompa obiegowa musi posiadać odpowiednie parametry, które pozwolą wtłoczyć wodę do punktu instalacji położonego najdalej od kotła. Dobrze dobrana pompa do centralnego ogrzewania usprawnia system i jest gwarancją efektywnego działania układu grzewczego.

Czytaj

Kotły na różnego rodzaju paliwa - uniwersalne

Istnieje możliwość innego podejścia do sprawy wyboru paliw. Wystarczy przygotować piec na wszystko, czyli uniwersalny kocioł na różnego rodzaju paliwo. Kotły wielopaliwowe, zwykle o konstrukcji stalowej lub żeliwnej, mogą być opalane różnymi paliwami. Wszystko zależy od przygotowanego osprzętu.

Czytaj

Jak dobrać moc kotła?

Podstawową informacją niezbędną do doboru mocy kotła są straty ciepła domu, który ma on ogrzewać. W przybliżeniu najprostszą metodą oszacowania strat ciepła jest wyznaczenie ich za pomocą wskaźnika...

Czytaj